Spolu s prenikaním internetu a telefónov medzi nielen čoraz mladšie deti, ale aj dospelých, narastá v posledných rokoch nový fenomén doby, ktorý nazývame kyberšikanovanie. Najčastejšie sa prejavuje u ľudí prostredníctvom urážok, zosmiešňovania a ohovárania cez sociálne siete, blogy, maily a sms-ky.
Kyberšikanovanie je negatívnym javom v našej spoločnosti a môže sa vyskytnúť aj v škole. Rozhodli sme sa vykonať prevenciu kyberšikanovania v súčinnosti s pedagogickou asistentkou Mgr. Jankou Gašparovski aj na našej škole u žiakov 5.A triedy spolu s triednou učiteľkou PhDr. Ľubicou Markovou. Na úvod sme si pripravili pre žiakov preventívnu aktivitu ,,Akú sms som dostal“. Úlohou žiakov bolo napísať jednu sms na lístoček buď pozitínu, alebo negatívnu. Sms, ktorou by chceli niekoho potešiť a naopak sms, ktorou by chceli niekomu ublížiť. Predmetom sms bolo len oblečenie detí. Potom viacerí dobrovoľníci mali možnosť vylosovať si jednu sms, prečítať si ju a zahrať. Ako by sa dieťa správalo a cítilo, keby takú sms naozaj dostalo. Potom sme s ostatnými rozoberali, čo si všimli, akú mimiku, gesto. Čo prezrádza reč očí, tváre, rúk. Aktivita bola zameranú na predchádzanie kyberšikanovania a uvedomenia si, že zlou sms správou môžu druhému ublížiť, na základe hrania rolí vcítiť sa ,,do kože“ toho druhého, keď mu príde negatívna sms. Po úvodnej aktivite nasledovala prednáška spojená s besedou pomocou poučných videí. Žiaci sa zapájali a snažili sa odpovedať na otázky, ktoré sme si pre nich pripravili. Cieľom bolo predchádzanie, eliminovanie tohto negatívneho javu na škole a oboznámenie žiakov s pojmom, druhmi, následkami a ako môžu chrániť seba a svojich spolužiakov a kde vyhľadať pomoc, ak by sa niečo také u nich vyskytlo. Po prednáške sme žiakov rozdelili do skupín, kde z pripravených materiálov mali možnosť vytvoriť plagát na danú problematiku. Tieto plagáty budú slúžiť ako prezenčné materiály pre spolužiakov danej školy.
Záverom bola spätná väzba o tom, či sa im prevencia páčila a formou preventívnej aktivity ,,Klbko“ upovedomiť žiakov o tom, že každý z nás je iný a predsa niečím jedinečný, a že majú držať spolu, pomáhať si, cítiť sa v triede príjemne spolu, lebo sú jeden kolektív. Ukončili sme hodinu slovami: ,,Nešikanuj a nedovoľ byť šikanovaný, lebo akýkoľvek druh šikanovania je trestný a sme škola, kde sa šikanovanie netoleruje v žiadnych podobách!“
Mgr. Jana Chamuľová (sociálna pedagogička)