Žiaci z 5,6. a 7.ročníka zdobili vajíčka farbené v cibuľových šupkách. Ornamenty vytvárali leptaním pomocou octu.Potrebná bola trpezlivosť a dobré oko,aby motív bol totožný s predlohou. Vybrané vajíčka detí pošleme do súťaže, ktorá bude prebiehať v Lučenci. Držíme palce dievčatám aj chlapcom, možno práve ich ozdobené vajíčko bude to najkrajšie. Učiťeľky:Rajprichová, Šuranová, Gašparovski.
- 23mar
- 23mar
Deň vody
7Pitnej vody je na svete nedostatok, a predsa si ju nevážime. Svetový deň vody sme si pripomenuli na druhom stupni zážitkovým učením na hodinách anglického a nemeckého jazyka vo všetkých ročníkoch formou CLIL. Žiaci sa dozvedeli množstvo podstatných informáciíí o vode, o minerálnej vode, o šetrení vodou, čistení vody, a zároveň si obohatili slovnú zásobu z anglického a nemeckého jazyka. Na záver sa podieľali na tvorbe nástenky k tomuto dňu. Zaujímavé aktivity a praktické pokusy sme robili aj na hodinách Geografie, Fyziky a Biológie. Žiakom sa hodiny veľmi páčili a uvedomili si tak mimoriadnu dôležitosť vody pre zachovanie životného prostredia i pre rozvoj ľudskej spoločnosti.
PhDr. Ľubica Marková, Mgr. Lucia Orlaiová, Mgr. Ľuboslav Galád, Ing.Ž.Bystrianska
- 22mar
Tešíme sa do školy
Na utorok 20.03. sa naši predškoláci z materskej školy veľmi tešili, pretože ich čakala návšteva u prvákov. Terajší prváci im ukázali, čo sa doteraz naučili, ktoré písmenká už vedia, ako vedia čítať, počítať, a čo všetko ich čaká v škole. Budúci prváčikovia im tiež ukázali, akí sú šikovní, ako vedia počítať, ktoré písmená poznajú. Deti boli nadšené a už sa tešia, keď budú sedieť v laviciach ako ich kamaráti.
p.uč. Adriána Koristeková
- 22mar
Pletenie korbáčov
"Voňavku mám, voda tečie, korbáč som si uplietol v škole" - na Veľkú noc som pripravený!
3
- 20mar
Exkurzia Atlantis Levice
Veda je ťažká, ale že môže byť aj zábavná, o tom sme sa aj tento rok presvedčili vo vedeckom centre Atlantis. 42 našich žiakov si vyskúšalo zábavné experimenty z oblasti fyziky a techniky. Prednášky o umelej inteligencii a o vynálezoch 21. storočia tiež zaujali malých "bádateľov". O tom, že sa tam nikto nenudil hovorí aj naše VIDEO.
8
- 20mar
Easter
7Veľká noc na hodine angličtiny
Veľká noc je tradičným sviatkom vo svete. Na hodine anglického jazyka si triedy 1.A, 2.A a 3.A užili jednu z tradícií Anglicka – hľadanie vajíčok. Zajačik má pre deti pripravené čokoládové vajíčka, ktoré musia nájsť, pretože sú schované v záhrade i v dome. Kto ich nájde, ten ich má právo aj zjesť. Tak práve túto tradíciu si žiaci vyskúšali počas hodiny angličtiny, hoci len v klubovni našej školy, pretože nám ešte chýbalo pravé jarné počasie . Žiaci behali, usilovne hľadali, tešili sa z každého čokoládového vajíčka, ktoré našli. Okrem tejto najúspešnejšej aktivity, im učiteľky anglického jazyka pripravili aj ďalšie hry, pri ktorých sa výborne pobavili. Na záver nechýbali tvorivé dielne, na ktorých si naši najmenší vyrobili zajačí klobúčik. Starší žiaci vytvorili plagát o Veľkej noci, a pritom si obohatili už známu slovnú zásobu na tému Veľká noc. Cieľ rozvíjať vzťah ku tradíciám aj k multikultúrnej výchove sme splnili a tešíme sa na ďalšie anglické zvyky.
Mgr. Lucia Orlaiová, PhDr. Ľubica Marková, Mgr. Mária Triznová, Mgr. Janka Gašparovski, Mgr. Janka Chamuľová
- 20mar
ŠKD NA CESTE ZA ROZPRÁVKOU
1V rozprávkach čo vravieva mi mama, býva krásna víla v lese sama. V rozprávkach čo vravieva mi tatko, býva zasa plno malých škriatkov. Nemusíš sa o rozprávku báť, stále predtým ako ideš spať......Kde bolo, tam bolo.....takto krásne začala i naša rozprávková cesta, ktorou nás previedla pani Majka Veselovská a Katka Karmanová pri návšteve obecnej knižnice v Haliči. V príjemnej atmosfére sme sa ponorili do jednej z rozprávok Pavla Dobšinského. Všetci sme pozorne pani Majku počúvali a po rozprávke na všetky otázky správne odpovedali. Potom sme sa s Katkou na hádanku zahrali a za krásne popoludnie strávené v knižnici pekne poďakovali. Video z rozprávkovej cesty :)
Deti a vychovávateľky ŠKD
- 16mar
TÝŽDEŇ MOZGU
Oslava jedného z najdôležitejších orgánov ľudského tela
Týždeň mozgu sa vo svete oslavuje od roku 1996. Vo viac ako 60 krajinách sveta sa konajú tisíce osvetových podujatí na oslavu jedného z najdôležitejších ľudských orgánov. Týždeň mozgu pripadol tento rok na 12. - 18. marca 2018. Náš mozog je ako sval. Keď chceš mať pekné svaly, musíš cvičiť (to vie asi každý). Keď chceš, aby tvoj mozog dobre fungoval, treba ho tiež trénovať.
Existuje mnoho zábavných hier, ktoré sú efektívne a v konečnom dôsledku pri pravidelnom tréningu sa zlepšuje pamäť, myslenie, kreativita, pozornosť, vyjadrovacie schopnosti, hrubá a jemná motorika, empatia. My sme si na hodine etickej výchovy naše mozočky precvičili hrami na prepojenie oboch mozgových hemisfér. Bola to celkom zábava, veď pozrite.
Mgr. Zuzana Kresáneková
- 15mar
Urobili nám radosť!
3Dňa 15.3.2018 sa aj naši najlepší recitátori zúčastnili obvodového kola regionálnej súťaže v umeleckom prednese poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín a veľmi nás potešili. Svojim recitačným umením sa nestratili ani v tvrdej konkurencii ostatných škôl. Liana Kondrlíková dokonca postúpila do okresného kola a bude hájiť farby našej školy aj na tejto úrovni. Všetkým žiakom za ich príkladnú reprezentáciu ďakujeme a ich diplomy si môžte pozrieť vo fotogelérii.
- 15mar
Enkaustika
1Dnes v našej škole vládla tvorivá atmosféra. Prišla nás navštíviť pani Ivetka Pavčová, ktorá žiakov oboznámila so zaujímavou výtvarnou technikou - ENKAUSTIKOU. Vybraní žiaci zo 6. a 7. ročníkov si vyskúšali vyrobiť touto technikou veľkonočný pozdrav. Práca ich veľmi zaujala, vznikli originálne výtvarné dielka. Touto cestou by sme sa chceli pani Ivetke poďakovať a radi ju medzi nami opäť privítame.
Učiteľky: Triznová, Šuranová, Gašparovski
- 13mar
Návšteva knižnice
Zima sa pomaly končí a na jej miesto sa hlási jar, ktorá začína mesiacom marec. Práve tento mesiac je známy ako mesiac knihy. A práve v rámci toho žiaci špeciálnych tried 6. a 7. ročníka spolu so svojimi pani učiteľkami I. Šuranovou a M. Triznovou navštívili Obecnú knižnicu. V knižnici ich privítali milé pani knihovníčky pani Karmanová a pani Veselovská. Žiaci sa od nich dozvedeli veľa zaujímavých vecí o knihách a o tom, ako to v takej knižnici funguje. Tiež si vypočuli peknú a zaujímavú rozprávku a mali možnosť poprezerať si rôzne žánre detských kníh, ktoré pre ne pani knihovníčky povyberali. Žiakom sa návšteva v knižnici zapáčila a radi si ju zopakujú aj nabudúce
- 09mar
Hviezdoslavov Kubín
Tento školský rok sa uskutočnil 64. ročník súťaže v umeleckom prednese poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín. Dňa 7.2.2018 sa naši žiaci zapojili do školského kola tejto celoštátnej súťaže. Medzi prvákmi boli najúspešnejší Jakub Budáč 1.A, Hana Udvardyová 1.A, Tamara Hrnčiarová 1.A, Nela Oraiová 1.A. V I. kategórii žiakov 2.-4. ročníka boli v prednese poézie najúspešnejší Barbora Farkašová 3.B, Samuel Belov 2.A, Kristína Marková 3.A, Marek Koštialik 2.A a Ivan Ružička 4.A. V tejto kategórii v prednese prózy zvíťazili Liana Kondrlíková 2.A, Ema Oláhová 3.A, Romana Kondrlíková 3.A, Matej Kliment 4.A. V II. kategórii žiakov 5.-6. ročníka boli v prednese poézie najúspešnejší Michal Galád 6.A, Nikola Oravcová 6.A, Alexandra Jašková 6.A, v prednese prózy Kristína Belková 5.A a Alexandra Oláhová 6.A. V III. kategórii žiakov 7.-9. ročníka boli v prednese poézie najúspešnejší Viktória Repecká 7.A, Lukáš Koštialik 7.A a v prednese prózy Eva Kučerová 7.A a Dominika Balogová 7.A. V obvodovom kole v Lučenci budú našu školu reprezentovať Barbora Farkašová, Samuel Belov, Liana Kondrlíková, Michal Galád, Kristína Belková, Alexandra Oláhová, Viktória Repecká, Eva Kučerová a Dominika Balogová. Všetkým držíme palce!
Mgr. Adriana Bošková
- 07mar
Nový fenomén doby
3Spolu s prenikaním internetu a telefónov medzi nielen čoraz mladšie deti, ale aj dospelých, narastá v posledných rokoch nový fenomén doby, ktorý nazývame kyberšikanovanie. Najčastejšie sa prejavuje u ľudí prostredníctvom urážok, zosmiešňovania a ohovárania cez sociálne siete, blogy, maily a sms-ky.
Kyberšikanovanie je negatívnym javom v našej spoločnosti a môže sa vyskytnúť aj v škole. Rozhodli sme sa vykonať prevenciu kyberšikanovania v súčinnosti s pedagogickou asistentkou Mgr. Jankou Gašparovski aj na našej škole u žiakov 5.A triedy spolu s triednou učiteľkou PhDr. Ľubicou Markovou. Na úvod sme si pripravili pre žiakov preventívnu aktivitu ,,Akú sms som dostal“. Úlohou žiakov bolo napísať jednu sms na lístoček buď pozitínu, alebo negatívnu. Sms, ktorou by chceli niekoho potešiť a naopak sms, ktorou by chceli niekomu ublížiť. Predmetom sms bolo len oblečenie detí. Potom viacerí dobrovoľníci mali možnosť vylosovať si jednu sms, prečítať si ju a zahrať. Ako by sa dieťa správalo a cítilo, keby takú sms naozaj dostalo. Potom sme s ostatnými rozoberali, čo si všimli, akú mimiku, gesto. Čo prezrádza reč očí, tváre, rúk. Aktivita bola zameranú na predchádzanie kyberšikanovania a uvedomenia si, že zlou sms správou môžu druhému ublížiť, na základe hrania rolí vcítiť sa ,,do kože“ toho druhého, keď mu príde negatívna sms. Po úvodnej aktivite nasledovala prednáška spojená s besedou pomocou poučných videí. Žiaci sa zapájali a snažili sa odpovedať na otázky, ktoré sme si pre nich pripravili. Cieľom bolo predchádzanie, eliminovanie tohto negatívneho javu na škole a oboznámenie žiakov s pojmom, druhmi, následkami a ako môžu chrániť seba a svojich spolužiakov a kde vyhľadať pomoc, ak by sa niečo také u nich vyskytlo. Po prednáške sme žiakov rozdelili do skupín, kde z pripravených materiálov mali možnosť vytvoriť plagát na danú problematiku. Tieto plagáty budú slúžiť ako prezenčné materiály pre spolužiakov danej školy.
Záverom bola spätná väzba o tom, či sa im prevencia páčila a formou preventívnej aktivity ,,Klbko“ upovedomiť žiakov o tom, že každý z nás je iný a predsa niečím jedinečný, a že majú držať spolu, pomáhať si, cítiť sa v triede príjemne spolu, lebo sú jeden kolektív. Ukončili sme hodinu slovami: ,,Nešikanuj a nedovoľ byť šikanovaný, lebo akýkoľvek druh šikanovania je trestný a sme škola, kde sa šikanovanie netoleruje v žiadnych podobách!“
Mgr. Jana Chamuľová (sociálna pedagogička)
- 07mar
Pracovné vyučovanie - príprava pokrmov
3Žiaci špeciálnej triedy 4.-9. ročníka si v pondelok v rámci vyučovacieho predmetu pracovné vyučovanie sami uvarili chutnú a zdravú polievočku. Použili ingrediencie: zemiaky, cibuľu, cesnak, koreniny a cestoviny. V období chrípok je takáto polievka ten najväčší liek.
Žiaci špeciálnej triedy 4.-9.ročníka a tr. uč. Mgr. Zuzana Končošová DiS.art
- 03mar
Dejepisná olympiáda
„História je svedkom doby, dňom pravdy, životom pamiatky, majstrom života a hlásateľom uplynulých čias.“
Aj v našej škole máme žiakov, ktorých zaujímajú tajomstvá histórie. Patria k nim aj Sofia Snopková z 9. A a Michal Galád z 6. A, ktorí boli najúspešnejší v Školskom kole Dejepisnej olympiády. Vo februári sa zúčastnili Okresného kola Dejepisnej olympiády, ktoré sa konalo v priestoroch OÚ v Lučenci. Najúspešnejší bol žiak Michal Galád, ktorý získal pekné 4. miesto v kategórii F. GRATULUJEME!
PhDr. Ľubica Marková
- 05feb
Vyhodnotenie zberu papiera
Po viacmesačnom snažení žiakov a ich rodičov nadišiel čas odmeniť tých najusilovnejších. Právom im patrí veľká vďaka za takmer 1700 kilogramov prineseného papiera. Opäť boli aktívni najmä žiaci prvého stupňa. Jednoznačne dominovala trieda 2.A, ktorá priniesla 1090 kg. Z tejto triedy sú aj najlepší jednotlivci: Jakub Zdechovan (207 kg), Radko Gál (187 kg), Samuel Belov (144 kg) a Marek Koštialik (121 kg). Z druhého stupňa si pochvalu zaslúžia: Alexandra Laššanová (94 kg) zo 6.A, Kristína Belková (89 kg) z 5.A a Jaroslava Čriepková (32 kg) zo 7.A. Všetkým žiakom, ktorí sa do tohto zberu zapojili, ďakujeme.
Takto dnes pán riaditeľ odovzdával ceny v 2.A triede - v triede, ktorá bola v zbere papiera jednoznačne najúspešnejšia. Torta v podobe futbalovej lopty pre celú triedu a vecné ceny pre jednotlivcov hovoria: "Starý papier sa oplatí zbierať!"
- 02mar
Sviatok sv. Valentína
V deň, keď sa obchody začnú skrášľovať červenými srdiečkami a darčekmi pre zamilovaných, je tu 14. február.
V tento deň si vyznávame lásku častejšie a intenzívnejšie ako inokedy. Ľudia sú otvorenejší a viac prejavujú svoju lásku či náklonnosť k iným. Tento deň nie je len sviatkom zamilovaných, ale aj sviatkom priateľstva. Šťastie sa neraz ukrýva i v tých najmenších daroch. Keď sa v našom srdci usadí najväčšia bolesť a máme priateľa, ktorý nás podrží je to ako svetielko, ktoré ožiari aj ten najtmavší kút.. A inak to nebolo ani na našej škole. Na Deň zaľúbených sme si pripravili pre žiakov valentínku vďaka, ktorej každý žiak mohol potešiť toho, koho má rád srdiečkom z papiera a mnohí napísali svojim priateľom a priateľkám, ale aj pánom učiteľom a učiteľkám, rodičom valentínsky odkaz vo forme srdiečka, ktorí sme pripevnili na spoločnú Valentínku. Žiaci tak mali možnosť napísať svojej školskej láske, milej kamarátke či kamarátovi, súrodencovi alebo obľúbenej učiteľke či učiteľovi Valentínku, ktorú využili naplno.
Sviatok svätého Valentína sa v súčasnosti stal jedným z najobľúbenejších sviatkov najmä mladých ľudí.
Tento sviatok má v sebe veľké čaro a tak sme žiakov oboznámili nielen s týmto dňom, ale aj tým, že aspoň kúsok z Valentínskeho posolstva by mal byť nielen v tento deň, ale v každom dni počas celého roka.
Inkluzívny tím
- 01mar
Prevencia zraku v materskej škole
V našej materskej škole sme sa zapojili do projektu Zdravé oči už v škôlke .
Ide o program s celoslovenským pokrytím zameraný na preventívne merania zraku v materských školách. Skríningové merania zrakových parametrov sa robia deťom od 3 do 6 rokov bezdotykovo autorefraktometrom, ktorý dokáže s vysokou mierou spoľahlivosti odhaliť existujúce alebo začínajúce vývinové poruchy zraku. Pretože rodičia často nedokážu u svojich detí rozpoznať začínajúce sa zrakové problémy, nevedia o tom, že majú predispozície na rozvoj rôznych porúch zraku, ktoré časom môžu ich život výrazne negatívne ovplyvniť. Pritom práve včasné diagnostikovanie týchto porúch je pre ich korekciu či úplné vyliečenie kľúčové a práve preto sa aj naša materská škola rozhodla zapojiť do tohto projektu.
Vďaka tomuto projektu sme mohli upozorniť niektorých rodičov, že sa u ich detí začali objavovať poruchy zraku.
- 20feb
POĎTE S NAMI DEJINAMI – KONCERT SZUŠ
1Dňa 15.2.2018 sa sála Domu Kultúry v Lučenci preniesla v čase. Spolu s dievčatami našej doby sme sa preniesli pomocou zázračných dvier do jednotlivých období našich dejín. Diváci sa mali možnosť na podklade tónov hudby, spevu, tancov preniesť do minulosti. V úvode prebehlo aj vyhodnotenie celoslovenských a medzinárodných výtvarných súťaží. Krásne prvé miesto v celosvetovej súťaži v Bardejove s témou "Folklórne trádície", kde sa zúčastnilo 24. ZUŠ, obsadila Lenka Fajčíková 1.A navštevujúca VO SZUŠ na našej škole. Žiaci navštevujúci TO SZUŠ na našej škole a spevokol našej školy prispeli svojím talentom do tohto krásneho koncertu. Svojím ľudovým pásmom plným piesní, tancov, detských hier, ale aj tanečnou choreografiou: „Len bez ženy“ a „Pomádou“ roztlieskali a rozospievali všetkých prítomných divákov koncertu. V úvode prebehlo aj vyhodnotenie celoslovenských a medzinárodných výtvarných súťaží.
Mgr. Anna Lukáčová DiS.art, Mgr. Katarína Gálová DiS.art, Mgr. Izabela Najpaverová
- 19feb
FAŠIANGY ŠPECIÁLNYCH TRIED
Aj my žiaci špeciálnych tried sme si spríjemnili obdobie fašiang krásnymi, farebnými a kreatívnymi maskami. Neodmysliteľnou súčasťou fašiangov sú tradičné fašiangové hry v rámci ktorých boli predvádzané rôzne magicko – rituálne úkony. Typickým fašiangovým jedlom boli šišky vyprážané v masti na ktorých si pochutnávali malé deti ale aj dospelí. Medzi najčastejšie masky patrili: cigánka, žobrák, drotár, stará žena, mladucha, kováč, kominár, ale aj maska medveďa a kozy, ktoré symbolizovali plodnosť ale aj smrť. Žiaci špeciálnych tried ZŠ s MŠ v Haliči tento rok vsadili na exotickejšie farebné prevedenie fašiangových masiek. Z masiek mali veľkú radosť ale tiež aj s dobre vykonanej práce. Môžete posúdiť.......
Uč. špec. tr. Mgr. Zuzana Končošová DiS.art